سه شنبه ١٨ بهمن ١٤٠١ :: ١٤:٠٩

لزوم امیدآفرینی در جوانان با اطلاع رسانی دستاوردهای علمی و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری لرستان بر لزوم امیدآفرینی در جوانان با اطلاع رسانی دستاوردهای علمی و فناوری تاکید کرد.

لزوم امیدآفرینی در جوانان با اطلاع رسانی دستاوردهای علمی و فناوری

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری لرستان، دکتر فرهاد نامداری در برنامه گفتگوی فجرآفرینان در رادیو انقلاب ضمن تبریک فرارسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: امسال به برکت سال "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" که شعار سال بوده وظایف همکاران ما در همه پارک های علم و فناوری بسیار سنگین بود و با توان مضاعف تلاش کردیم.

وی با اشاره به اینکه ساختار کلی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد حلقه اتصال دهنده صنعت، دانشگاه و جامعه است، تشریح کرد: ایده های خروجی از دانشگاه ها توسط مراکز رشد پرورش و درنهایت به سمت تولید سوق داده می شوند. درنتیجه هر چه ایده بیشتری از دانشگاه به پارک جذب شود، به همان اندازه ظرفیت تولید فناوری، اشتغال دانش بنیان و توسعه کشور افزایش می یابد.

نامداری با اشاره به رشد 12 درصدی تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری لرستان و مراکز رشد وابسته افزود: در سال جاری تعداد 23 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری لرستان و مراکز رشد مستقر هستند و با توجه به اینکه 20 پرونده تقاضای دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دست بررسی است، امیدواریم تا پایان 1401 رشد 100 درصدی را در افزایش شرکت های دانش بنیان داشته باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان با اشاره به اینکه در طول 4 دهه گذشته فشارهای زیادی بر ایران وارد شده، گفت: مسیر سازندگی و پیشرفت کشور با وجود تحریم ها و فشارها رو به جلو بوده به نحوی که کشور ما طی سالیان گذشته به لحاظ تولید علم به رتبه شانزدهم دنیا رسیده و این دستاورد بسیار مهم حاصل زحمات و تلاش دانشمندان و همکاران ما در دانشگاه ها است.

وی با اشاره به اینکه یکی از گفتمان های انقلاب بحث "ما می توانیم" است، افزود: حوزه فناوری حوزه خلق ثروت بوده و برای انگیزه مضاعف دادن به جوانان و شتاب گرفتن پیشرفت ها، حمایت های دولت بسیار مهم است که خوشبختانه با کارهایی که در سالیان اخیر انجام شده در زمینه تعداد ثبت اختراعات و میزان تولید در شرکت های فناور و دانش بنیان شاهد جهش های بسیار خوبی بوده ایم.

نامداری بحث جهاد تبیین را از موضوعات بسیار ضروری دانست و ادامه داد: دستاوردهای علمی و فناوری انجام شده باید به عموم مردم و خصوصا جوانان، نوجوانان و حتی کودکان نشان داده شود و پارک لرستان در راستای انجام این رسالت و ایجاد انگیزه برای قشر جوان و نوجوان، در نمایشگاه توانمندی های لرستان که هفته گذشته در استان برپا شد، حضور یافت و دانش آموزان مدارس ضمن بازدید از غرفه پارک از نزدیک با دستاوردهای جوانان فناور استان آشنا شدند.

وی با اشاره به برنامه های پارک علم و فناوری در راستای آشنایی نسل پنجمی های انقلاب با پیشرفت های کشور، بیان کرد: پارک در نظر دارد در راستای تبیین فناوری برای جوانان و ایجاد انگیزه برای تشویق آنان به سمت خلاقیت و فناوری و ورود به رشته هایی که دارای خلاقیت و فناوری هستند برنامه مهر دانش را در استان اجرا کند.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان با اشاره به اینکه شرکت های حوزه خدمات فنی و مهندسی ارزآوری بالایی برای کشور دارند، از کاهش میزان علاقه مندی جوانان به رشته های ریاضی و فیزیک در سالهای اخیر ابراز نگرانی کرد و گفت: در این راستا امسال با هماهنگی استانداری بازدیدهای دوره ای جوانان و نوجوانان از دستاوردهای فناورانه استان را افزایش داده ایم تا جوانان با اطلاع از این موضوع به سمت انتخاب رشته های فنی گرایش یابند.

نامداری با اشاره به طرح باغ علم و فناوری پارک علم و فناوری لرستان، اظهار کرد: جامعه هدف ما در این طرح دانش آموزان ابتدایی تا دبیرستان استان هستند.

وی افزود: کلیات این طرح آماده شده و منتظر ورود سرمایه گذار هستیم تا با ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای گرایش به رشته های دانشگاهی موردنیاز فناوری بتوانیم اقدام مفیدی انجام دهیم و در آینده شاهد رفع نیازهای فناورانه استان و کشور توسط این دانش آموزان باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در حوزه فناوری و دانش بنیان بسیار سودمند و تضمین شده است، اضافه کرد: در قالب تفاهم نامه ای که با آموزش و پرورش منعقد شده؛ در نظر داریم پژوهش سراهای دانش آموزی استان را به خانه خلاق تبدیل کنیم که دانش آموزان و معلمان فناور با حضور فناوران بتوانند در این خانه ها فعالیت های فناورانه خود را انجام دهند.