چهارشنبه ٣ مرداد ١٣٩٧ :: ١٠:٤١

لرستان می‌تواند به قطب کشت و صنعت گیاهان دارویی کشور تبدیل شود

لرستان می‌تواند به قطب کشت و صنعت گیاهان دارویی کشور تبدیل شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی کشور در بازدید از سایت گیاهان دارویی شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری لرستان گفت: لرستان می تواند به قطب کشت و صنعت گیاهان دارویی کشور تبدیل شود.

دکتر محمد حسن عصاره در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان افزود: روند توسعه در حوزه گیاهان دارویی لرستان ملموس و مناسب است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اکولوژیکی و رویشگاه های طبیعی و تلاش مردم و وجود فرهیختگان و تلاشگران این حوزه، روند توسعه گیاهان دارویی در لرستان، مناسب است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی کشور با بیان اینکه در حوزه گیاهان دارویی به طور مجرد و مطلق به کشت و صنعت اعتقاد نداریم، گفت : ما در این حوزه به ایجاد زنجیره گیاهان دارویی اعتقاد داریم.

عصاره افزود: توسعه کارآفرینی و ایجاد ارزش افزوده هم از دیگر اولویت ها و رویکردهای ما در زمینه گیاهان دارویی است.
وی ادامه داد: ما معتقدیم که در زمینه گیاهان دارویی باید همه فرآیندها از کشت، تولید، فرآوری اولیه و ثانویه و ... به صورت متوازن و همه جانبه رشد کند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی کشور تصریح کرد: در این زمینه لازم است پالایشگاه گیاهان دارویی ایجاد شود تا مواد خام به مواد اولیه استاندارد تبدیل شوند.

وی گفت: این مواد باید در فرمولاسیون های مختلف و صنایع مختلف هم به کارگیری شود.

عصاره عنوان کرد: احساس می شود که لرستان در این زمینه می تواند الگو و پایلوت اجرای این طرح باشد و خوشبختانه در این زمینه شرکت های پیشگام ، نوآور و توانمندی در لرستان، فعالیت می کند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی کشور ادامه داد: وجود شرکت های بزرگ و دانش بنیان همچون شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر ، داناکاسیان ، خرمان، گیاه دارو ماداکتو و ...می تواند فرصت مناسبی برای تحقق این طرح ها در لرستان باشد.