جستجوی پیشرفته


امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶


خرم گستر هومیان ................................. کشاورزی
مقالات - شرکتها

 

··٠●●۩۩●●٠··

خرم گستر هومیان


░▒▓█◄ اطلاعات ثبتي ►█▓▒░

 

شماره ثبت: ۱۰۷۱۸

شناسه ملي: ۱۰۷۴۰۱۰۰۵۳۷

تاريخ ثبت: ۹۲/۶/۲۴

تلفن : ۰۹۱۶۱۶۱۱۵۵۹

پست الكترونيك : --- این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن ابتدا باید جاوا اسکریپت را فعال کنید.

آدرس :خرم آباد خيابان شصت متری-كدپستي ۳۴۱۵۹-۶۸۱۷۸ - پارک علم و فناوری لرستان 

░▒▓█◄ مدیرعامل►█▓▒░

 

 

 

 

مدیر عامل: عبدالرضا صیادمنصور

 


░▒▓█◄ پروژه‌هاي انجام شده/در دست اقدام ►█▓▒░

 

نظام بهره‌برداری تولید محصولات کشاورزی بازار محور

 

 

░▒▓█◄ محصولات/خدمات ►█▓▒░

 

 

 

ارایه مشاوره: برگزاری سمینارهای عمومی رایگان، ارایه سخنرانی مستند در همایش‌های و نشست‌های مختلف با کشاورزان، ارایه مشاوره حضوری به مراجعه کنندگان و همچنین حضور در بین کشاورزان هر منطقه جهت توجیه مشکلات موجود و موانع پیش‌رو، اولین گام در معرفی نظام بهره‌برداری بازار محور و ضرورت اجرای آن می‌باشد.

آموزش تئوری و عملی: آموزش مهمترین رکن اساسی تولید پایدار در همه زمینه‌ها خصوصاً محصولات کشاورزی می‌باشد. اهمیت این مسئله در بخش کشاورزی به مراتب پر رنگ‌تر از سایر بخش‌ها می‌باشد چرا که میانگین سن بهره‌برداران این عرصه ۵۵ سال می‌باشد و در چنین شرایطی می‌توان گفت عمده کشاورزان نسبت به مقوله آموزش بی‌توجه بوده و طبیعتاً وقت و زمان کافی به آن اختصاص نمی‌دهند. برای عملیاتی نمودن این بخش از طرح نظام جامع بهره‌برداری بازار محور دو راهکار اساسی وجود دارد:

۱) برگزاری کلاس‌های تئوری و عملی دسته‌ جمعی برای آن دسته از متقاضیانی که هیچگونه آشنایی با محصول تولیدی ندارند. معمولاً اینگونه کارآموزان (مهارت‌جویان) افرادی با میانگین سنی ۲۵ تا ۳۵ سال بوده که جویای یک شغل تمام وقت در حوزه تولید محصولات کشاورزی می‌باشند یا اینکه در نظر دارند بعنوان شغل دوم در کنار کار اصلی خود به آن مشغول شوند. بنابراین عمده متقاضیان حرف جدید کشاورزی در این گروه قرار می‌گیرند. در صورت آموزش صحیح، علمی و کاربردی می‌توان اعتماد به نفس کافی در بین اینگونه کارآموزان ایجاد نمود به گونه‌ای که این آموزش‌ها منجر به تولید یک شغل پایدار گردد.

۲) برگزاری کلاس‌های مدرسه در مزرعه (FFS )، سمینارهای یکروزه، کارگاه‌های آموزشی (Workshops) و ... برای آن دسته از تولیدکنندگان و بهره‌بردارانی که هم‌اینک در حال تولید می‌باشند. این گروه از افراد معمولاً نسبت به نوآوری‌ها، محصولات جدید و روش‌های نوینِ تولید، بیشترین مقاومت را از خود نشان داده و تا زمانیکه یک محصول یا راهکار جدید نتواند بطور معنی داری در عمل با روش‌های قبلی رقابت کند نمی‌تواند مورد پذیرش بهره‌برداران قرار گیرد. بنابراین بهترین الگوی آموزش برای این دسته از تولید کنندگان، استفاده از مزارع الگویی یا برگزاری منظم کلاس‌های مدرسه در مزرعه می‌باشد.

تامین مواد، تجهیزات و نهاده‌های مصرفی: تولید محصول سالم متضمن استفاده از مواد و نهاده‌های استاندارد و با محور نهاده‌های غیر شیمیایی می‌باشد. تامین اینگونه مواد بایستی با نظارت کارشناسان خبره و از منابع و مراجعی باشد که به تایید سازمان‌های ذیصلاح رسیده باشند. بنابراین بدون استفاده از مواد و نهاده‌های مطمئن نمی‌توان انتظار داشت که تولیدکنندگان بتوانند تولید اقتصادی داشته باشند. خصوصاً زمانیکه این مواد بعنوان نهاده اصلی مانند بذر، جوجه یک روزه، بستر کشت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار خواهند بود و در چنین شرایطی تولید اقتصادی محصول کشاورزی ارتباط مستقیمی با مواد و نهاده‌های اولیه خواهد داشت.

نظارت بر روند تولید: علیرغم وجود آموزش‌های تئوری و عملی در رشته‌های مختلف تولیدی و همچنین برگزاری دوره‌های تکمیلی و تخصصی برای بهره برداران، نمی‌توان انتظار داشت که تولید کنندگان (خصوصاً تولیدکنندگان تازه‌کار) بتوانند بدون هیچگونه مشکلی، تولید اقتصادی با توجیه بالا داشته باشند. بنابراین لازمه ایجاد اعتماد به نفس تولیدکنندگان و ارایه آموزش‌های مورد نیاز در برخورد با موارد پیش‌بینی نشده، یکی از مهمترین مواردی است که بایستی همواره مورد توجه جدی قرار گیرد. در بحث نظام بهره‌برداری تولید محور بایستی روند تولید بطور مرتب توسط کارشناسان مربوطه تحت نظارت قرار گیرد. این نظارت می‌بایست همواره با اجرای کامل برنامه Crop Log (بررسی روند تولید) با شرکت تمامی تولیدکنندگان یک محصول بطور منظم در هر منطقه در طول دوره داشت (تولید) برگزار گردد.

خرید تضمینی محصولات تولیدی، بسته بندی و عرضه: شاید بتوان گفت که از نگاه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، بخش فروش و تبدیل نمودن محصول تولیدی به سرمایه (ثروت) مهمترین مبحث تولید در شرایط کنونی باشد. در واقع یکی از مهمترین دلایل عدم استقبال جوانان از تولید محصولات کشاورزی، فقدان مراکز خرید تضمینی و عدم آشنایی و توانایی آنها با بازارهای مصرف می‌باشد. در حقیقت نبایستی انتظار داشت که یک تولید کننده کوچک بطور همزمان تولید اقتصادی داشته و هم بتواند بازاریابی مناسبی برای محصول خود داشته باشد. بنابراین در الگوی ارایه شده می‌بایست یک سازمان پشتیبان مورد اعتماد وجود داشته باشد که بتواند با ارایه خدمات بازرگانی و بازاریابی موثر، نسبت به خرید تضمینی محصولات تولیدی اقدام نماید.

فراگیر بودن همه مقوله‌های کشاورزی: در تعریف عمومی، کشاورزی شامل همه زیر بخش‌های آن مانند زراعت، باغبانی، دامپروری، نگهداری طیور، آبزی‌پروری، منابع طبیعی، جنگلداری و مرتع می‌باشد. با در نظر گرفت شرایط عمومی کشاورزی در ایران می‌توان گفت که عمده کشاورزان بطور همزمان در چند حوزه مشغول فعالیت می‌باشند. خصوصاً در جوامع روستایی ایران و بخش کشاورزی سنتی همواره تولید محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و گاهاً آبزی‌پروری و حتی برداشت از منابع طبیعی بطور همزمان اتفاق می‌افتد. بنابراین یک باغدار یا زارع می‌تواند در عین حال یک دامدار، مرغدار، آبزی‌پرور و ... باشد در چنین شرایطی بایستی به گونه‌ای عمل شود که خدمات نظام بهره‌برداری بازار محور در برگیرنده تمام رشته‌های فوق باشد. یعنی با ایجاد و تاسیس یک مجموعه کامل بتوان تمام خدمات مورد نیاز کشاورز را تامین نمود. وجود کارشناسان مجرب رشته‌های یکی از مهمترین مباحث بنیادی مجموعه مورد نظر می‌باشد.

بیمه بهربرداران و تولیدکنندگان: امنیت شغلی و ایجاد انگیزه به تولید کنندگان یکی از مهمترین اصول تولید پایدار محصولات کشاورزی می‌باشد. آنچه اهمیت دارد این است که تمام مستخدمین در دستگاه‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی پس از ۲۰ الی ۳۰ سال سابقه مستمر بازنشسته شده و از امتیازات این دوره استفاده می‌کنند. در مورد کشاورزان این مسئله هنوز به درستی تعیین تکلیف نشده است. بنابراین در این نظام بایستی برنامه بیمه بهره‌برداران به گونه‌ای تدوین و اجرا شود که هر تولید کننده در حوزه تخصصی تولید خود ابتدا نسبت به دریافت آموزش‌های تئوری و عملی بر اساس سرفصل‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اقدام نموده و پس از دریافت گواهینامه مهارت، مقدمات بیمه تامین اجتماعی ایشان فراهم گردد. بدیهی است در ادامه راه، بایستی سیستم نظارتی قوی وجود داشته باشد تا حداقل بطور سالیانه وضعیت اشتغال کشاورز در حرفه مربوطه را تایید نماید. مثال روشن این برنامه در خصوص کارگران ساختمانی انجام گرفته است. در این مورد می‌توان اشاره نمود که فرضاً یک کشاورز تولید کننده گردو، انار، گندم، دام، ماهی و یا هر محصول دیگری ابتدا بایستی آموزش‌های لازم و به روز را دریافت نماید تا هم مشکل عدم آگاهی تولیدکنندگان از دستاوردهای علمی جدید حل شود و هم امنیت شغلی آنها از طریق بیمه تامین اجتماعی مرتفع گردد. در این زمینه گواهینامه مهارت خاص مثلاً پرورش دهنده گردو، تولید کننده انار، گندمکار و غیر در سرفصل‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تعریف شده است.

 

 

░▒▓█◄ درباره شركت ►█▓▒░

 

تاريخ استقرار: ۹۲/۴/۲۳

نوع استقرار: رشد

 

 

░▒▓█◄ افتخارات ►█▓▒░

 

 

· اجرای بیش از ۲۰ طرح تحقیقاتی در شرایط مزرعه‌ای روی آفات و علف‌های هرز (۹۳-۱۳۸۰).

· اجرای مدیریت تلفیقی کنه نیشکر بدون مصرف سموم شیمیایی (از ۱۳۸۱). این طرح سالیانه بالغ بر ۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۱۸ ریال بهره‌وری اقتصادی برای کشت و صنعت کارون به ارمغان آورده است.

· ثبت چهار علف‌کش جدید در زراعت نیشکر برای اولین بار (۸۷-۱۳۸۳).

· طراحی اولین نرم‌افزار مدیریت علف‌های هرز (۸۷-۱۳۸۵).

· اجرای موفق‌ترین برنامه مدیریت جامع علف‌های هرز نیشکر و کاهش ۶۰ درصدی مصرف علفکش‌ها در واحد سطح (۸۷-۱۳۸۰). اجرای این برنامه در سال‌های زراعی ۸۷ و ۸۸ به ترتیب معادل ۰۰۰,۰۰۰,۷۶۶,۱۵ و ۰۰۰,۰۰۰,۴۷۵,۱۴ ریال بهره‌وری اقتصادی برای کشت و صنعت کارون به دنبال داشته است.

· ثبت یک فرمول جدید برای تولید کمپوست قارچ دکمه‌ای با استفاده از باگاس نیشکر و کلش گندم با همکاری شرکت جلگه دز، (این طرح تجاری سازی شده و هم‌اینک در سطح کشور بطور وسیع مورد استفاده تمام تولید کنندگان بزرگ قارچ دکمه‌ای قرار می‌گیرد که باعث شده صنایع قارچ، دامپروری و نیشکر به طور معنی داری تحت تاثیر قرار گیرند) (۱۳۹۲).

·ثبت ایده «نظام بهره‌برداری تولید محصولات کشاورزی بازار محور» برای اولین بار در کشور در پارک علم و فن‌آوری استان لرستان (۱۳۹۳).

مهارت‎ها:

· دارای مدرک ICDL (International Computer Driving License) از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور.

·آشنايي كامل با نرم‎افزارهاي Office و اینترنت بصورت حرفه‌ای.

· تسلط کامل به زبان انگليسي با گذراندن ۱۰ ترم در مؤسسه زبان و دارای مدرک بین‌المللی IELTS

·گذراندن دوره آموزش زبان مكالمه به مدت ۸۰ ساعت در مركز آموزش كشت و صنعت كارون.

·دارای گواهینامه رتبه‌بندی بعنوان گیاه‌پزشک خبره از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی (۱۳۹۰)

· دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی(۱۳۹۰)

 

 

 

··▪▪••●● ۞ ●●••▪▪··

░▒▓█◄ نمونه کارها ►█▓▒░

 

 

 


 تابلو اعلانات

 

 

http://lstp.ir/portal/templates/rayka/img/INSTP.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پیوندها


نظرسنجی
نظر شما درباره عملکرد پارک چیست؟
 

تقویم

اوقات شرعی